O czym należy pamiętać, przeprowadzając proces sprowadzania zwłok z zagranicy?

O czym należy pamiętać, przeprowadzając proces sprowadzania zwłok z zagranicy?

Listopad 28, 2022 Wyłączone przez admin

Zgon bliskiej osoby jest zawsze wydarzeniem niezmiernie zawiłym i połączonym z niesympatycznymi emocjami. Wszystko staje się jeszcze trudniejsze wtenczas, kiedy tak właściwie do zgonu dochodzi poza Polską. Dla większości osób oczywistym jest w owym czasie, iż ciało zostanie sprowadzone do Polski. Nie ma więc nic paradoksalnego w tym, że pojawiają się zapytania dotyczące tego, w jaki sposób wygląda sprowadzenie zwłok z zagranicy.

Jakim środkiem przewozu mogą być przewiezione zwłoki?

Aktualne przepisy honorują transport zwłok przeróżnymi środkami transportu. W zależności od miejsca zgonu użytkuje się więc:
samolot;
statek;
kolej;
karawan.
Warto nie zapominać, iż środek transportu nieraz wpływa na koszt, jaki należy w związku z transportem zwłok ponieść. Zdarza się jednakże, że tańsza alternatywa nie wchodzi w grę. Jeśli w grę wkracza transport zwłok z Niemiec, kłopot nie jest zbyt znaczący. Bliska odległość powoduje, że nie ma potrzeby korzystania z samolotu. Można postawić na klasyczny karawan, co pozwala znacznie zredukować koszty.

Co jest niezbędne do otrzymania zgody na sprowadzenie zwłok z zagranicy?

Żeby sprowadzenie zwłok z zagranicy było dopuszczalne, trzeba dopełnić paru formalności. Przede wszystkim należy zdobyć zgodę starosty. Musi to być urzędnik, który jest właściwy z uwagi na miejsce, w jakim zwłoki mają być pogrzebane. Starosta wydaje zgodę dopiero po konsultacji z właściwym kontrolerem sanitarnym. Niezbędne jest także poświadczenie wystawione poprzez polskiego konsula. Można je uzyskać dopiero wtedy, kiedy tak właściwie konsulowi zostanie pokazane pozwolenie gwarantujące sprowadzenie zwłok do Polski.
Wypada pamiętać, że zarówno pozwolenia, jak i poświadczenia są wydawane wówczas, gdy zawnioskują o nie osoby upoważnione. Kwalifikuje się do nich:
małżonka osoby zmarłej;
zstępnych;
wstępnych.
O zaświadczenia mogą ubiegać się też krewni boczni do czwartego szczebla pokrewieństwa, a również powinowaci w linii prostej do pierwszego stopnia. Dopuszcza się również wystąpienie osoby obcej, które dobrowolnie zobowiązuje się do organizacji pogrzebu na obszarze Polski.
Jeśli zgon nastąpił w związku z niektórymi chorobami zakaźnymi – na przykład cholerą, dżumą bądź wścieklizną – zaświadczenia mogą zostać wydane dopiero po upływie dwóch lat od zgonu. Świadczy to, że wcześniejsze sprowadzenie zwłok do Polski nie będzie możliwe.

Czemu wsparcie fachowej firmy proponującej transport zwłok z zagranicy to należyty wybór?

Bez względu od tego, czy w grę wchodzi transport zwłok z Niemiec, czy innego kraju, dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy doświadczonej firmy świadczące usługi w tym aspekcie. Pomoże ona w dopełnieniu wszystkich formalności, jasno wskaże, jakie dokumenty trzeba zdobyć, by sprowadzenie zwłok było dopuszczalne. Jeśli zastosowany zostanie transport samochody firma zadba o to, żeby wykorzystany został samochód spełniający wszelkie wymogi. Dzięki temu sprowadzenie zwłok z zagranicy odbędzie się bez nieprzydatnych problemów. Pozwoli to obniżyć stres, jaki oraz tak zawsze przeżywają najbliżsi osoby zmarłej.